Irkucka przygoda nad Bajkałem.

Kierunek: Rosja; Kolej Transsyberyjska, Irkuck

 

Opis wycieczki

Szukając niezdobytych terenów, inspirujących kierunków i miejsc działających na wyobraźnię nie można ominąć Irkucka i Bajkału. To szczególne miejsce zarówno latem jak i zimą. Położone na szerokości geograficznej Krakowa, jednak obdażone zupełnie innym, kontynentalnym klimatem. W Irkucku można znaleźć wiele śladów polskości a najlepszym sposobem zwiedzania tych okolic jest kolej Transyberyjska. 

Kolej Transsyberyjska

Jest to najdłuższa linia kolejowa na świecie, która przekracza 8 stref czasowych, a całkowita długość torów wynosi 9288,8 km. Przejazd pomiędzy stacjami końcowymi (Moskwa-Władywostok) trwa ponad 6 dni. 

Podróż zaczyna się w stolicy Rosji na Dworcu Jarosławskim, a po około 3 dniach i 4 godzinach, po pokonaniu dystansu 5153 km pociąg dociera do jednego z najciekawszych miast na trasie – Irkucka.

Irkuck jest miastem leżącym u ujścia rzeki Angara. To punkt wypadowy dla wielu turystów, chcących poznać niezwykłą faunę i florę Bajkału – najstarszego i najgłębszego jeziora na Ziemi. Tym, co przyciąga nad Bajkał, są nie tylko niezwykłe gatunki roślin i zwierząt (z których aż 60% występuje wyłącznie w okolicach jeziora), ale także malownicze widoki

Klimat Irkucka i okolic Bajkału jest wybitnie kontynentalny, co oznacza, że występują tam upalne lata (z temperaturami przekraczającymi 30 st. Celsjusza) i surowe zimy z mrozem sięgającym nawet ponad -30 st. Celsjusza. Wrzesień jest wymarzonym miesiącem do zwiedzania tych okolic – temperatury w ciągu są przyjemne (między 10 a 20 stopni), a niska ilość opadów daje szansę na dokładne poznanie okolicy.

My polecamy fragment pod Irkuckiem, jadący wzdłuż Bajkału, którym przejazd zajmuje 12 godzin. 

W czasie pobytu zobaczymy również : 

Listwiankę– nadbajkalska wieś, w niej wizyta na targu regionalnym, zwiedzanie muzeum etnograficznego „Talcy” i wizyta w Muzeum Limnologicznym, połączone z wizytą w fokarium, w którym zobaczymy lokalny gatunek fok słodkowodnych.

Dolinę Tunkijską (ok. 200 km od Irkucka), tam zwiedzanie doliny Kyngargi z malowniczymi wodospadami, Arszonu, wizyta na targu mongolskim.

Etnograficzne odkrycia w głuszy na wyspie Olchon i rejs po Małym Morzu: zwiedzanie wyspy, degustacja omula (ryba bajkalska). 

Łatwy treking na Górę Czerskiego (ok. 1 godz., możliwość skorzystania z w połowie trasy z kolejki linowej). Czerski to jeden z naszych rodaków zesłanych na Syberię, i jeden z jej największych odkrywców. Z Góry Czerskiego rozciąga się wspaniały widok na Jezioro Bajkał.

Wizyta w muzeum Limnologicznym, gdzie na podsumowanie naszej wyprawy nad Bajkał może zobaczyć bardzo ciekawą ekspozycję o przyrodzie Bajkału (czas tylko 1 godzina).

 

Jako rozszerzenie programu możemy zaproponować przejazd koleją Transsyberyjską do Mongolii i 2-3 dni w tym egzotycznym kraju. Poznamy nie tylko Ułan Bator, ale również sposób życia na stepie, lokalne stroje, namioty koczowników, lokalne produkty. Będziemy mieli okazję zobaczyć, 

Pogoda

Moskwa, Rosja26 Wrz. 201710°C
Wiatr: 17.70 km/h
Wilgotność: 88%Ciśnienie: 34507.31
Wschód słońca: 6:23 amZachód słońca: 6:17 pm
Wt12°C8°C
Śr9°C4°C
Czw9°C3°C
Pt9°C5°C
Sob8°C4°C
Ndz7°C3°C
Pon7°C2°C
Irkuck, Rosja26 Wrz. 20175°C
Wiatr: 17.70 km/h
Wilgotność: 55%Ciśnienie: 32814.12
Wschód słońca: 6:56 amZachód słońca: 6:51 pm
Wt7°C0°C
Śr5°C0°C
Czw5°C-2°C
Pt11°C-2°C
Sob6°C0°C
Ndz7°C-2°C
Pon6°C-2°C